İnternet üzerinden bağlanma (Internet Connection)

İnternet üzerinden bağlanma (Internet Connection)


İnternet üzerinden bağlanma biçimi kullanıcılara veritabanı ile uzaktan çevrimiçi(online) çalışmayı sağlamaktadır. Bu çalışma biçimi ince istemci ve web-istemci biçimini kullanarak yapılabilmektedir. Bu istemciler, 1C:İşletme sunucu kümesi ve dosya biçimli veritabanı ile etkileşimi sağlayan ve özel olarak ayarlanan web-sunucuya bağlanmaktadırlar.

İstemci-sunucu
biçimli çalışma:

Dosya biçimli çalışma:

 Dosya biçimli çalışma:

Uygulama çözümleri ile İnternet üzerinden çalışmak için herhangi bir ek geliştirme gerekmemektedir. İstemci türüne bağlı olmaksızın (ince istemci, web-istemci), 1C:İşletme 8 sistemi kullanıcı arayüzünü olduğu gibi sunmaktadır.

Bu istemci uygulamaların kullanımındaki farklılıklar aşağıdaki gibidir:

 • İnce istemci bilgisayarda ön kurulumu gerektirir, web-istemci gerektirmez,
 • İnce istemci tam işlevselliği sağlar, web-istemci ise platformun bazı özelliklerini desteklemez,
 • İnce istemci sadece Windows İşletim Sistemi altında çalışır, web-istemci ise internet tarayıcı altında çalıştığı için uzaktan bağlanan kullanıcı aşağıdaki seçeneklerle çalışabilir:
  • Windows İşletim Sisteminde (Windows İnternet Explorer, MozillaFirefox veya Google Chrome gibi tarayıcılarda),
  • Linux İşletim Sisteminde (Mozilla Firefox tarayıcısında),
  • Mac OS X İşletim Sisteminde(Safari tarayıcısında ),
  • Apple IOS İşletim Sistemli IPad Tabletinde(Safari mobil tarayıcısında),
 • İnce ve web-istemci çalışmada bazı farklılıklar mevcuttur.

İstemci uygulamalarına hem http protokolünden, hem de gönderilmiş verilerinin şifrelemesini destekleyen https protokolünden bağlanılmaktadır.

Mobil İnternet üzerinden çalışma

İstemciler farklı yollardan internete bağlanabilirler. Bu bağlantılar, seçilmiş hatlar veya yerel ağ üzerinden yüksek hızlı bağlantılar olabilir. Ayrıca mobil GPRS-bağlantısı gibi düşük hızlı da olabilir.

Düşük hızlı bağlantı kanalları üzerinden, veritabanı ile çalışma yapılması için ince istemci ve web-istemcide özel başlatma biçimi- Düşük Hızlı Bağlantı biçimi mevcuttur. Sonuç olarak, düşük hızlı iletişim kanallarında bile platform müşteriye idare edeceği hızda çalışmasını sağlamaktadır. Detaylı bilgiler…

İnce istemcinin dağıtımı

Uzaktan İnternet üzerinden bağlanan kullanıcıların, programın bütün fonksiyonlarından yararlanabilmesi için platformda sadece 1C:İşletme 8.2 İnce İstemciyi içeren özel dağıtımı mevcuttur. Bu dağıtımın boyutu küçük olduğundan, farklı iletişim kanallarından indirmek mümkündür.

Uzaktan çalışmanın diğer seçenekleri

İstemci uygulama yardımıyla veritabanına doğrudan bağlanmanın dışında, platform başka uzaktan çalışma seçeneklerini de sunmaktadır. Bu seçenekler değişen derecede programı ek geliştirmeyi veya farklı kodların yazılmasını gerektirir. Doğal olarak, bu yol gerçek zamanda verilerle çalışmaya izin vermemektedir veya sınırlı erişim ile izin vermektedir.

Web-Servis kullanımı
Web-servisler mekanizması sayesinde uygulama çözümü SOA( Service-Oriented Architecture) teknolojisini destekleyebilir. Bu teknoloji, uygulamaların ve veri sistemlerinin modern standart entegrasyonu olarak bilinmektedir. Bu teknolojinin yardımıyla program, İnternette yayınlanan web-servisler takımı halinde işlem sunabilmektedir. Aynı şekilde programın kendisi de diğer sağlayıcılar tarafından yayınlanan web-servislerini kullanabilir. Detaylı bilgiler…

Dağıtılmış bilgi sisteminde çevrimdışı (off-line) bilgi alışverişi
Bilgi alışveriş mekanizması dağıtılmış sistem düğümleri arasındaki verileri ve konfigürasyondaki değişiklikleri belirtilen aralıklarda göndermeyi sağlamaktadır. Ayrıca, sistemin düğümleri 1C:İşletme 8 de olabilir, 1C:İşletme 8’den bağımsız herhangi başka program da olabilir. Detaylı bilgiler…